9. – 12. september 2019, Abu-Dhabi, Spojené arabské emiráty
Najväčší kongres energetikov organizovaný Svetovou energetickou radou privítal tisícky účastníkov, vystúpili stovky rečníkov, zúčastnilo sa ho približne 50 ministrov či hláv štátov, 500 generálnych riaditeľov energetických spoločností a súčasťou podujatia bol veľtrh na ploche 40-tisíc m2. Záštitu kongresu poskytol prezident Spojených arabských emirátov. Heslo podujatia „Energia pre prosperitu“ vystihuje cieľ, aby globálne fórum lídrov viedlo dialóg o závažných otázkach, ktorým čelí energetický sektor, ale výsledkom má byť zlepšenie prosperity pre všetkých. Zámerom organizátorov je definovať stratégiu inovatívnej a trvalo udržateľnej energetickej budúcnosti. Podujatie organizuje Svetová energetická rada každé tri roky v niektorej významnej svetovej metropole.
Mapa doterajších miest konania Svetového energetického kongresu
Energia pre udržateľnú prosperitu a pre ľudí
Rastúca prepojenosť populácie Zeme a environmentálne povedomie sú novým hnacím motorom inovácií, spolu s prevratným vývojom v digitalizácii, ktoré menia spôsob výroby a spotreby energie, aj obchodné modely, akými je zabezpečovaná dodávka energie zákazníkom. Moc sa presúva pozdĺž hodnotového reťazca od veľkých výrobcov k zákazníkom, ktorí sú často aj sami výrobcami, čiže prosumermi. Inovácie v energetike sa prelínajú s rozvojom informačných technológií, ale napríklad aj elektromobility.
Veľkou výzvou súčasnosti je zabezpečenie dostupnej energie pre všetkých obyvateľov Zeme prostredníctvom čistých technológií a obnoviteľných zdrojov energie. Musíme vyvinúť maximálne úsilie na ochranu planéty, ale zároveň zabezpečiť bezpečný prístup k spoľahlivej, dostupnej a udržateľnej energii pre všetkých, v každom čase a na každom mieste.
Nové perspektívy
Svetová energetická rada v uplynulej dekáde systematicky sledovala, ako lídri odvetvia vnímajú nové výzvy, aký je dosah nových politík a aké inovácie sa objavili v odvetví. Zaznamenali sme štyri významné trendy:
1. Posun od množstevnej dodávky komodity k službám s pridanou hodnotou
Svet vstúpil do novej éry, ktorá prináša prísľub dostupnej a čistej energie vďaka kombinácii obnoviteľných zdrojov a nízkouhlíkových prístupov. V dôsledku týchto faktorov očakávame blížiaci sa vrchol (a pozvoľný pokles) dopytu po uhľovodíkoch. Digitalizácia ovplyvňuje celý hodnotový reťazec a umožňuje zvýšiť dodávky v zákazníkom, ale tiež presúva viac moci od držiteľov zdrojov na stranu spotrebiteľov. Pozorujeme rozvoj energetickej budúcnosti, ktorá je viac zameraná na zákazníka. Končí sa éra množstevných dodávok komodity a rastú príležitosti na poskytovanie vyššej pridanej hodnoty kombináciou dodávky energie plus súvisiacich služieb.
2. Rastúca akceptácia energetickej trilemy
Počas uplynulých 20 rokov viac než 120 štátov dosiahlo zlepšenie v hodnotení rozvoja z pohľadu energetickej bezpečnosti, dostupnosti energie a environmentálnej udržateľnosti, čo sa súhrnne označuje ako energetická trilema. Tieto tri previazané zložky sa ďalej vyvíjajú a v súčasnom slovníku sa objavujú označenia ako pružnosť dodávok, dynamická odolnosť, užitočná dostupnosť a dekarbonizácia za primeranú cenu.
3. Uznanie, že hoci rýchlejšia elektrifikácia smeruje k dekarbonizácii, stále to nestačí na zmiernenie zmeny klímy
V súčasnosti nie je možné elektrifikovať všetky potrebné formy dopytu po energii. Teplo, pohonné hmoty, plynné a kvapalné palivá budú potrebné aj v nasledujúcich desaťročiach. Stratégie masívnej dekarbonizácie budú musieť zasiahnuť aj tieto ťažšie elektrifikovateľné oblasti hospodárstva. Doposiaľ nie je vypracovaná vierohodná stratégia, ako udržať oteplenie planéty o menej než 2 °C do roku 2050, ale nie je neskoro vyvinúť opatrenia na zmiernenie následkov zmeny klímy a na zaistenie cenovo dostupných hĺbkových scenárov dekarbonizácie.
4. Uvedomenie si, že roztrieštenosť na vedúcich miestach je najväčším rizikom
Geopolitický pohľad na ropu a zemný plyn sa rozširuje aj o technológie a dáta. Napriek veľkému nadšeniu pre inovácie v energetike sa po vyše troch rokoch od podpisu Parížskej dohody o ochrane klímy naďalej prejavuje skôr strategické súperenie mocností a slabá ekonomická návratnosť investícií, čo schladzuje odhodlanie investovať do prestavby celej energetiky. Súčasne však vznikajú noví a netradiční lídri inovácií, ktorí prinášajú inovácie v sektore koncovej spotreby energie.
Desať oblastí, v ktorých je potrebné konať
Po zvážení všemožných scenárov budúceho vývoja na globálnej aj regionálnej úrovni sme identifikovali desať nových príležitostí v energetike pre udržateľnú prosperitu.
1. Prijmime nový postoj k líderstvu
Riadenie úspešnej zmeny energetiky je komplexná výzva, ktorá sa nedá dosiahnuť jedným krokom. Energetický sektor tvoria zložky, ktoré sú stále viac rozličné a presadzujú rôzne záujmy, alebo čelia rozličným výzvam. Nové technológie v energetike sami osebe nemôžu priniesť praktické, včasné a cenovo dostupné riešenia. Zodpovední lídri presadzujú celostný systémový prístup prostredníctvom spolupráce na inováciách, zdieľania skúseností a otvorenosti k trvalému zlepšovaniu. Alternatívne scenáre môžu pomôcť vykryštalizovať náročnosť zmien dodávateľských reťazcoch, zdrojoch energie a energetických službách, ako aj pri budovaní nových základov spolupráce.
2. Odolajme pasci „rýchlych zlepšovákov“ a „zázračných riešení“
Neexistuje jediné riešenie, ktoré by vyhovovalo všetkým. Nie je prípustné zvýhodňovanie alebo odsudzovanie jedného zdroja energie voči iným. Zavádzanie zdravej kombinácie rozličných technológií vrátane nízkouhlíkových jadrových technológií, mechanizmov zachytávania uhlíka z fosílnych zdrojov, aj spoľahlivých a cenovo dostupných obnoviteľných zdrojov energie je zásadné, ak chceme dosiahnuť environmentálne citlivú, včasnú a spoločensky prijateľnú premenu spoločnosti a poskytnúť ľuďom dostupnú energiu.
3. Rozšírme trh s čistými kvapalnými palivami
Nové uhlíkovo neutrálne (modré) a bezuhlíkové (zelené) spôsoby zásobovania kvapalnými a plynnými palivami umožňujú rozšíriť objem variabilných obnoviteľných zdrojov energie v energetickej sústave a umožňujú dekarbonizovať aj tie oblasti energetiky, kde to bolo doposiaľ nerentabilné. Zvýšenie objemu prepravy čistých palív (zvýšenie likvidity trhu) sa dá urýchliť zvýšením objemu uskladňovania na úkor priameho dovozu energonosičov. Naše modely ukazujú, že využitie vodíka môže zásadne posunúť rovnováhu na trhu a môže dosiahnuť bod zvratu pri prekročení hranice 2,5 % (11 EJ) celkovej konečnej spotreby energie v roku 2040, pričom bude ďalej zrýchľovať. Vlády a regulačné autority na národnej aj medzinárodnej úrovni musia nastaviť férové podmienky pre kvapalné palivá a systém záruk pri dovoze zelených palív.
4. Umožnime dlhodobé plánovanie rozvoja energetickej infraštruktúry
Predvídavé plánovanie na zabezpečenie nevyhnutných investícií do novej výstavby aj podmienky vyraďovania či prestavby existujúcej infraštruktúry musí zohľadniť, že rastúci podiel energetickej sústavy je neviditeľný pre tvorcov regulačného prostredia a pre sieťových operátorov. Takéto plánovanie si vyžaduje koordináciu údajov vo vzťahu k mapovaniu kritickej infraštruktúry, ako aj zapojenie prosumerov.
5. Uchopme nové druhy trhov
Decentralizácia vyvoláva značné zmeny trhových pravidiel a umožňuje rozvoj a rast nových technológií. Vlády musia otvorene informovať o svojich stratégiách transformácie energetického sektora, ktoré budú viac, než len výzvou pre veľké podniky a prísľubom dotácií pre verejnosť. Vlády musia presvedčiť všetkých účastníkov trhu, že k zmene musia prispieť všetci a zmene sa nedá večne brániť. Sociálna prijateľnosť žiadnej novej technológie v energetike nie je samozrejmá, či je to blockchain, nové jadrové reaktory, vodík, nové druhy akumulácie, alebo veterné farmy. Zároveň ešte desiatky rokov budú energetiku dopĺňať fosílne palivá, preto je nutné nájsť čistejšie a efektívnejšie spôsoby ich využitia pri zachovaní ich cenovej dostupnosti a spoľahlivosti.
6. Podporme medzinárodný dialóg o sociálne spravodlivom prerode energetiky
Napriek pokroku v preklenutí priepasti prístupu k energii ešte stále takmer miliarda ľudí musí kúriť zvieracím trusom a drevom, aby mohli variť a kúriť, čo je hlavná príčina predčasných úmrtí v dôsledku poškodenia pľúc. Dosiahnutie úplného prístupu k čistej energii je efektívne do roku 2030, ale vyžaduje sa na to stavať na skúsenostiach úspešných krajín a kopírovanie funkčných komerčných modelov. Energetická chudoba v niektorých krajinách OECD narastá. Základný prístup k energii je hrubou mierkou nezaručuje prístup k užitočnej čistej energii, ktorá môže zlepšiť kvalitu života miliárd ľudí. Medzinárodná spolupráca spoločný postup sú nevyhnutným predpokladom na dosiahnutie prístupu k užitočnej energii, ktorá prinesie rozvoj, rozmanitosť a dekarbonizáciu celých odvetví.
7. Poskytnime sieťovú a pružnú bezpečnosť a investujme do dynamickej odolnosti
Energetická bezpečnosť krajín sa obvykle definuje ako robustnosť dodávok energie a strategické zásoby ropy. Posun do digitálnej éry, dekarbonizácia a decentralizácia zdrojov vyvoláva nové výzvy v oblasti energetickej bezpečnosti – záleží aj na odolnosti proti extrémom počasia, prehľadnosti, spoľahlivosti a odolnosti sústavy, alebo na schopnosti odolať kybernetickým útokom. Dynamická odolnosť je novým rámcom, ktorý umožňuje uchopiť príležitosti na poučenie zo simulovaných kríz aj pripraviť rýchlu odozvu a vylepšenia systému.
8. Posilnime stratégie na hĺbkovú dekarbonizáciu v teplárenstve a v doprave
Integrované formovanie politík a stratégie prepájajúce viacero sektorov sú nevyhnutnými nástrojmi, ktoré umožnia hĺbkovú dekarbonizáciu vo vzťahu k neelektrickým formám energie, vrátane vykurovania a chladenia, diaľkovej dopravy a priemyselných procesov, ktoré vyžadujú teplo, plynné a kvapalné palivá. Nové techniky zachytávania uhlíka budú v mnohých prípadoch nevyhnutné.
9. Vypracujme novú ekonomiku zmeny v energetike
Náklady na prerod celej energetickej sústavy nie sú rovnaké, ako marginálne náklady na nové zdroje energie. Ak chceme dosiahnuť 100% pokrytie obnoviteľnými zdrojmi, musíme zahrnúť aj náklady na nerovnomernosť dodávok a na vyrovnávanie výkyvov pomocou dodatočných opatrení.
10. Uzavrime medzery v kvalifikačnej a vekovej štruktúre pracovníkov v energetike
Sektor energetiky všade na svete potrebuje prilákať talenty a preklenúť medzery v kvalifikácii pracovníkov. Budúci profesionáli v energetike nebudú len inžinieri, ale budú prichádzať z rôznych segmentov spoločnosti. Vzdelávanie v energetike a budovanie kvalifikácie pracovníkov sú zásadnými achillovými pätami odvetvia, ktoré len postupne začína venovať pozornosť tejto slabine.
Svetová energetická rada
WEC od roku 1923 združuje vedúce osobnosti energetiky zo všetkých sektorov, aby spoločne využili hlbokú odbornosť, nové pohľady na problematiku a praktické nástroje na riešenie výziev v celom odvetví energetiky. Sieť národných komitétov Svetovej energetickej rady zahŕňa členov z vládneho, podnikateľského aj akademického a mimovládneho sektora a pokrýva všetky regióny sveta.
Kongresové centrum ADNEC
Najväčšie kongresové centrum na blízkom východe ponúka 12 sál s celkovou plochou 55-tisíc m2.
Kontaktné údaje
Juraj Kubica, Tajomník Slovenského výboru Svetovej energetickej rady, juraj.kubica@stuba.sk
Stránka 24. svetového energetického kongresu WEC: https://www.wec24.org/